Jak usunąć naklejkę ze ściany

Folie samoprzylepne używane do naszych naklejek są zoptymalizowane pod względem stosowania jako naklejka na ścianę.  Dobrane tak, aby solidnie przylegały do klejonej powierzchni a zarazem były przyjazne w demontażu. Krok po kroku przeczytasz jak odkleić naklejkę od ściany bez uszczerbku dla niej.

Przejdź do wpisu

Jak usunąć naklejkę ze ściany - poradnik (de)montera


Naklejki na ścianę są dobrym rozwiązaniem dla chcących szybko zmienić wystrój pomieszczenia. Wystarczy kilka kolorowych elementów zaaplikować na ścianie i już możemy cieszyć się nową aranżacją. Przyklej kilka większych naklejek, dodaj kilka obrazków a zmienisz pokój nie do poznania.

Jak naklejać nasze naklejki na ścianę instruowaliśmy już w artykule sprzed roku: Naklejki na ścianę - technika naklejania. Nie bez powodu zatem dopiero po roku bierzemy się za artykuł instruujący jak taką naklejkę odkleić bez uszczerbku dla ściany. Nie trudno się domyślić, iż jako przykład posłuży nam dokładnie ta sama naklejka ścienna co rok temu ( Polne kwiaty - naklejka - fot.1).

polne kwiaty naklejka na ścianę
fot.1 Polne kwiaty - zestaw naklejek na ścianę

Dobra wiadomość dla tych, którzy mają już naklejone nasze produkty na swoich ścianach i stosowali się do zaleceń i instrukcji przy ich montażu: odklejanie jest jeszcze łatwiejsze! Jeżeli zatem zamierzasz zmienić wystrój i masz już nowy pomysł na aranżację lub gdy pociecha już wyrosła z naklejek z misiem czy baletnic i pora na coś rockowego ( np obraz na ścianę Gitara kolorowa) zastosuj się do poniższych instrukcji demontażu naklejek ze ściany:

 

1. Delikatnie podważ krawędź naklejki, najlepiej górną.

2. Powoli zrywaj folię pod jak najostrzejszym kątem, zbliżony do kąta 180 stopni (fot 2). Zrywając w ten sposób siła działająca na powierzchnię ściany jest najmniejsza.

3. Na początek oderwij tylko kawałek aby sprawdzić czy naklejka schodzi razem z klejem a klej nie pozostaje na ścianie. Spokojnie, w 99% przypadków klej odejdzie razem z naklejką, nie pozostawiając śladu na ścianie (fot.3)

4. Jeżeli jednak klej pozostaje na ścianie spróbuj lekko podgrzać naklejkę np. suszarką do włosów, na najniższej temperaturze. Klej powinien wówczas odpuścić ścianie i zejść razem z naklejką (fot.4)

5. Nie podgrzewaj naklejki jeżeli nie ma takiej potrzeby a naklejka schodzi bez problemu bez użycia suszarki. Podgrzanie naklejki może spowodować, iż klej rozpuści się i pozostanie na ścianie, tworząc niechciany brud.

odklejanie naklejek ze ściany
fot.2 Odklej naklejkę  pod ostrym kątem
jak usunąć naklejkę ze ściany
fot.3 Po odklejeniu naklejki
odrywanie naklejek ze ściany
fot.4 Delikatne podgrzewanie naklejki suszarką

 

Aby łatwo usunąć naklejkę ze ściany zadbaj o jej prawidłowe przyklejenie.

Pamiętaj, jeżeli chcesz bez problemu odkleić naklejkę zadbaj zawczasu o prawidłowe jej przyklejenie i zastosuj się do wytycznych ich montażu. Nasze naklejki posiadają klej poliakrylanowy na bazie wody. Klej nie należy do bardzo mocnych ( więc łatwiej go odkleić) ani do tych usuwalnych (więc naklejki same się nie odkleją). Tego rodzaju folia jest optymalna do wyklejania ścian, jednak dużo zależy od prawidłowego przygotowania powierzchni ściany. Zadbaj aby ściana:

  • była sucha,
  • pozbawiona kurzu,
  • czysta od smaru czy tłuszczu,
  • świeżo lakierowana lub malowana była pozostawiona przez minimum 3 tygodnie do całkowitego wyschnięcia. 

Tych kilka prostych zasad przy przyklejaniu pozwoli w przyszłość bez problemu poradzić sobie z ich odklejeniem. 

 

 

Jak usunąć naklejkę z mebli, szyby czy innej powierzchni gładkiej.

Klej stosowany w foliach samoprzylepnych wchodzi w różne reakcje z podłożem, w zależności od materiału z którym ma styczność. Nie bez znaczenia jest również czas przyklejenia folii do powierzchni. Klej wulkanizuje i twardnieje, przez co trudniej usunąć taką naklejkę po dłuższym okresie. Folia samoprzylepna, którą my stosujemy posiada klej permanentny. Naklejka jest standardowej mocy klejenia (16 N/25 mm), co ma swoje plusy, gdyż nie odklei się od przypadkowego zadarcia oraz stawi opór paluszkom ciekawskich milusińskich. Wg naszych doświadczeń folie z klejem usuwalnym się nie sprawdzają jako naklejki ścienne, pomimo oczywistego faktu, że łatwo je usunąć ( pod warunkiem iż nie jest to dłuższy okres niż 1 rok). Nie sprawdzą się też folie z klejem mocnym, jak stosowane są np w przy okleinach meblowych, które trzymają się mocno praktycznie każdej powierzchni, ale bardzo trudno je odkleić. Zastosowana przez nas folia jest pod tym względem zoptymalizowana. Dobrze się trzyma i da się odkleić. A jak ją odkleić w przypadku powierzchni gładkich?:

  1. Podważ jedną z krawędzi.
  2. Odrywaj naklejkę pod ostrym kątem, zbliżonym jak najbardziej do kąta 180 stopni.
  3. Jeżeli naklejka schodzi bez problemu kontynuuj
  4. Jeżeli schodzi ciężko lub klej zostaje na powierzchni oklejonej spróbuj podgrzać lekko naklejkę suszarką do włosów. Rozgrzany klej łatwiej odchodzi.
  5. Jeżeli klej mimo wszystko zostaje na powierzchni oklejonej nie przejmuj się. Dostępne są na rynku detergenty usuwające pozostałość kleju. Upewnij się jednak czy detergent nie zniszczy "rykoszetem" oklejonej powierzchni. Nie polecamy stosowania detergentów w przypadku naklejek na ścianach. Detergent może zetrzeć farbę. Dobra wiadomość jest taka, że naklejkę łatwiej jest oderwać od ściany niż od gładkiej powierzchni.

 

W skrócie:


Jak usunąć naklejkę ze ściany:

  1. Podważ krawędź naklejki i odrywaj ją pod ostrym kątem, nie szarp.
  2. Użyj delikatnie suszarki, jeżeli klej zostaje na ścianie.

Jak usunąć naklejkę z mebli, szyby czy innej powierzchni gładkiej:

  1. Podważ krawędź naklejki i odrywaj ją pod ostrym kątem, nie szarp.
  2. Użyj delikatnie suszarki, klej odpuści.
  3. Zastosuj detergent do resztek kleju.

Istotne:


Posiłkując się jednak rekomendacją producentów folii samoprzylepnych i zgadzając się z nimi, nie możemy w 100% zagwarantować nie uszkodzenia powierzchni przy odklejaniu naklejek. Jest wiele czynników wpływających na siłę klejenia i efekt odklejenia. Powyższe informacje są sumą naszych wieloletnich doświadczeń jako drukarni ale należy je traktować jedynie jako poradnik.

Zaloguj przez Google
lub
Zaloguj przez Google
lub